راز و رمز کامپیوتر

استفاده از رابط کاربری مترو در ویندوز ۷

اگر پیش نمایش‌های اولیه ویندوز ۸ را دیده باشید اطلاع دارید که در نسخه‌ی بعدی ویندوز مایکروسافت از رابطه کاربری به نام Metro استفاده خواهد شد. مترو از ظاهری ساده با آیکون‌های چهارگوش متحرک چسبیده به هم که موازئیک خوانده می‌شوند تشکیل شده است و هدف اصلی آن فراهم کردن بهترین شرایط استفاده از ویندوز روی تبلت‌ها است تا کاربر بتواند با حرکت دست کنترل بهتر و آسان‌تری روی ویجت‌ها، برنامه‌ها و فایل‌های خود داشته باشد.
خب تا آمدن ویندوز ۸ حداقل ۱ تا ۲ سال رمان باقیست و تاریخ دقیق عرضه آن مشخص نیست، ولی اگر مشتاقید که زودتر رابط کاربری مترو را روی ویندوز خود داشته باشید و آن را امتحان کنید نیازی به صبر کردن نیست. دو برنامه کوچک به اسم NewGen و Mosaic Project وجود دارد که رابط کاربری مترو را برای دسکتاپ شما به ارمغان می آورند.

پس از دریافت و اجرای برنامه وارد مترو خواهید شد. در سمت راست دسکتاپ منوی تنظیمات و ویجت‌ها وجود دارد که از طریق آن می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید و ویجت‌های مورد نیازتان را فعال کرده و با کشیدن موس به چپ یا راست آنها را در جای مناسب قرار دهید.
نحوه کار با برنامه‌ها تقریبا یکسان و آسان است و چیز خاصی برای توضیح ندارد ولی توجه داشته باشید که این اپلیکیشن‌ها در مرحله آزمایش هستند و طبیعتاً می‌توانند دارای مشکلاتی باشند، پس اگر دوست داشتید برای مدت طولانی از آنها استفاده کنید بهتر است مرتب به سایتشان سر بزنید و همیشه آخرین نسخه های موجود را دریافت و نصب کنید. همچنین توجه داشته باشید که برای استفاده از این اپلیکیشن‌ها نیاز به نصب Microsoft .NET Framework 4.0 دارید.

هشدار امنیتی گوگل به کاربران ایرانی !‏

امروز گوگل در وبلاگ رسمی خود خبر از وقوع یک مشکل امنیتی جدی برای کاربران ایترنتی داخل ایران داده است .

بنا به گفته گوگل ظاهرا بعضی از کاربران اینترنتی در ایران در زمان ورود به جیمیل در مرورگر خود با اخطار امنیتی روبرو شدند.

این اخطار امنیتی بدین معنی است که کسی در تلاش برای دسترسی به ایمیل آنها است!

گوگل امروز در وب سایت خود با اعلام حمله‌ای با نام  SSL man-in-the-middle (MITM) attacks بر روی کاربران اینترنتی مقیم کشور ایران ؛ اعلام کرد که شخص یا گروهی از ایران سعی دارند تا بین گوگل و سرویس های امنیتی این شرکت قرار گیرند و با جعل گواهی امنیتی DigiNotar بتوانند صفحه ای قلابی را بسازند و بدین طریق به اطلاعات ایمیل افراد دسترسی پیدا کند.

طبق گفته گوگل برای این کار در داخل کشور ایران از یک SSL Certificate جعلی برای جیمیل استفاده شده است.

اگر از گوگل کروم استفاده میکنید، گوگل کروم به شما اخطار امنیتی خواهد داد و بنا به گفته گوگل ، کاربران مرورگر کروم از این حمله در امان هستند.

اگر از فایرفاکس استفاده میکنید هرچه زودتر آنرا بروز کنید.

به طور مثال این اخطار امنیتی در مرورگر فایرفاکس چیزی شبیه تصویر زیر است :

فایرفاکس نسخه‏ی جدیدی در همین مورد به بیرون عرضه کرده است که این گواهی را جعلی می داند.

در صورتی که مرورگر شما در زمان دسترسی به جیمیل چنین اخطاری میدهد، از ورود به جیمیل خودداری کنید و چند دقیقه بعد مجددابرای ورود به جیمیل تلاش کنید . همچنین توصیه می‌شود پس از آپدیت مرورگر خود اقدام به تغییر کلمه عبور خود در .جیمیل کنید

همچنین کاربرانی که برای وبگردی از N‏P‏‏V‏ و کاربرانی که از ابزارهایی که برای مرور سایتها به صورت غیرمعمول! استفاده می‌شوند ، استفاده می‌کنند ، از این حمله در امان هستند.

گواهی دیجیتال(Digital Certificate) سندی الکترونیک است که به کاربران اطمینان می دهد تبادل اطلاعات بین مرورگر آنها و سرور سایت مورد رجوع رمزگذاری شده است و شخص سومی به آن دسترسی ندارد.

جعل گواهی دیجیتال سایت های اینترنتی به هکرها اجازه می دهد با تغییر مسیر ترافیک آنلاین، به مکاتبات الکترونیک آنها دسترسی پیدا کنند و در فعالیت آنلاین آنان جاسوسی کنند.